×
Home Current Archive Editorial board
News Contact
Review

ФИНАНСИЈСКИ ИНСТРУМЕНТИ КОЈИ НЕДОСТАЈУ ДОМАЋИМ ИНВЕСТИТОРИМA

By
Перо Петровић ,
Перо Петровић

Институт за међународну политику и привреду , Београд , Serbia

Александар Живковић
Александар Живковић

Универзитет у Београду, Економски факултет , Београд , Serbia

Abstract

Развијање финансијског тржишта неопходно је убрзати у свим његовим сегментима. Један од најбољих начина да се домаћем тржишту капитала обезбеди ликвидност је привлачење нових инвеститора у хартије од вредности. Финансијски деривати су најмање познати финансијски инструменти на нашем тржишту. Управо њихово одсуство са финансијског тржишта намеће потребу за схватање њихове суштине и стварање услова за пословање њима, али и за ефектнији развој финансијског тржишта. Финансијски деривати јесу сложени финансијски инструмент изведен из базичних финансијских производа. Користе се као инструменти заштите од ризика али и у шпекулативне сврхе. Деривати се обично деле према врсти базичних производа из којих се изводе, а то су деривати на хартије од вредности, на каматне стопе, деривате на стране валуте, итд. Најпознатији финансијски деривати су опције и фјучерси. Финансијски деривати, у ствари, представљају стандардизован уговорни однос две или више страна, а реализација уговорне обавезе зависи од испуњења претходно уговорених услова. Предмет уговора могу бити акције, каматне стопе, стране валуте, одређена врста робе, берзански индекс и друго. Домаћи инвеститори немају значајније искуство у вези пословања са финансијским дериватима, а њихово непознавање може изазвати значајније потресе на финансијском тржишту. Бројни примери краха банака, у свету, протеклих година, се управо везују за пословање са финансијским дериватима. Посебну пажњу треба обратити на регулисање пословања финансијским дериватима од стране централне банке.

References

1.
Ћировић М. Банкарски менаџмент, Економски институт. 1995;
2.
Малишић А. Иницијална јавна понуда, Правни живот, Београд, тематки број, Том В, стр. 2007;79–89.
3.
Петровић П. Менаџмент ризицима на тржишту капитала, Институт економских наука. 2000;
4.
Петровић П. Глобализација тржишта финансијских деривата. 2003;(1-2/):101–6.
5.
Петровић П, Костић Д. Утицај Светске економске кризе на глобални валутни рат. Међународни проблеми, ИМПП, ВолЛXВИИ. 2015;
6.
Тодоровић В.
7.
Банкарство.
8.
Вићентијевић Р. Овлашћена банка као покровитељ емисије акција, Правни живот, Београд, тематски број. 2007;

Citation

Article metrics

Google scholar: See link

The statements, opinions and data contained in the journal are solely those of the individual authors and contributors and not of the publisher and the editor(s). We stay neutral with regard to jurisdictional claims in published maps and institutional affiliations.