×
Home Current Archive Editorial board
News Contact
Review

ИМПЛИКАЦИЈЕ ЕВРА НА СИСТЕМСКИ РИЗИК

By
Иван Мировић
Иван Мировић

Универзитет у Источном Сарајеву, Факултет пословне економије Бијељина, БиХ; Република Српска , Бијељина , Bosnia and Herzegovina

Abstract

Монетарна економија је са увођењем евра у Eвропски монетарни систем и финансијском глобализацијом доспјела у средиште економске науке редефинишући однос политике и економске рационалности. Емпиријско искуство свједочи о ефектима евра прије и након финансијске кризе у свим аспектима, потрошача, нација и грађана у Европској унији. Након увођења, ефекти евра као фидуцијарног и договореног новца су видљиви у преображају финансија предузећа, у проширењу и перспективи уједињавању тржишта, у англосаксонизацији тржишта капитала. Међутим, евро у финансијској кризи не води уједињавању Европе, јер се од новца којим се требала избјећи „тиранија валутног тржишта“ претворио у инструмент дисциплиновања слабијих држава политиком штедње примјењиване тридесетих година двадесетог вијека. ЕЦБ, због институционалних разлога и монетарне дефиниције није зајмодавац у крајњој нужди , те је препустио слабије европске државе стихији и немилости глобалног тржишта. Интеграција финансијских тржишта са увођењем евра доводи до релевантних преузимања ризика, што европске банке чини рањивијим на финансијске кризе, посебно у условима у којима јавне власти не слиједе интеграцију тржишта у Европској унији. Запосленост је глобално постала прворазредно економско, социјално и политичко питање и први монетарни циљ у већини земаља у Европској унији, поготово у земљама у транзицији. Са увођењем евра у име конкуренције, владе европских држава престале су да воде активну економску политику. Стабилност и квалитет евра је функција стабилности цијена и праведније расподјеле дохотка. Глобализација активира системски ризик и повећава рањивост финансија на кризе. Финансијска криза је детектовала и изоштрила слабости у Европској унији у регулацији, надзору и управљању у финансијском систему којим се слаби финансијска стабилност и јача системски ризик. У монетарном глобалном проблему су девизни режими, превенција системског ризика и финансијско управљање кризом

References

1.
М.Кејнз Џ. Општа теорија запослености, камате и новца“. 2013.
2.
Коен Д. Homo economicus- (заблудели) пророк нових времена“. Kлио. 2014;
3.
Aglietta M, Orlean A. Новац између силе и повјерења”. Мате. 2007;
4.
МФридман. Капитализам и слобода”. ЈП Службени Гласник. 2012;
5.
Ф. Хајек," Пут у ропство”. 2012.
6.
7.
8.
Basel Committee on Banking Supervision, Report and recommendations of the Crossborder Bank Resolution Group. 2009;
9.
ДМомировић. Нова архитектура регулаторног и надзорног дизајна Европске уније-макро и микро пруденцијални приступ". УБС , Часопис, Банкарство бр. 2012;1.
10.
Caruana J. The international policy response to financial crises: making the macroprudential approach operational”, panel remarks. 2009.

Citation

Article metrics

Google scholar: See link

The statements, opinions and data contained in the journal are solely those of the individual authors and contributors and not of the publisher and the editor(s). We stay neutral with regard to jurisdictional claims in published maps and institutional affiliations.