×
Home Current Archive Editorial board
News Contact
Review

IZAZOVI NOVE INDUSTRIJSKE POLITIKE NA PRAGU ČETVRTE INDUSTRIJSKE REVOLUCIJE

By
Aleksandar Živković ,
Aleksandar Živković

Ekonomski fakultet Univerzitet u Beogradu , Belgrade , Serbia

Miloš Lutovac
Miloš Lutovac

Akademija poslovnih strukovnih studija Beograd , Belgrade , Serbia

Abstract

Proces industrijalizacije prošao je kroz tri faze koje su opisane kao industrijske revolucije. Trenutno se nalazimo na pragu četvrte industrijske revolucije koja će fundamentalno promeniti način na koji živimo i radimo. Još uvek ne znamo kako će se to tačno odvijati ali jedno je jasno: odgovor na nju mora biti integrisan i sveobuhvatan, uklјučujući sve zainteresovane strane u globalnoj politici, od javnog i privatnog sektora do akademske zajednice i civilnog društva. Brzina trenutnih tehnoloških otkrića u poređenju sa prethodnim industrijskim revolucijama ne može se meriti. Širina i dubina ovih promena utiču na transformaciju celokupnih sistema proizvodnje i upravlјanja. Ovaj rad ima za cilј da predstavi glavne karakteristike Industrije 4.0 i opiše na koji način one utiču na kreiranje novih industrijskih politika u zemlјama širom sveta.

References

1.
Bianchi P, Labory S. Manufacturing regimes and transitional paths: Lessons for industrial policy. Structural Change and Economic Dynamics. 2017;48:24–3.
2.
C.O.M. 180 final. 2016.
3.
Savić L, Lutovac M. Novi koncept industrijske politike u Evropskoj uniji. Ekonomske ideje i praksa, broj 25, Ekonomski fakultet. 2017;6.
4.
Savić L, Lutovac M. Industrial policy and state incentives in Serbia. Ekonomika preduzeća. 2019.
5.
U.N.C.T.A.D. World Investment Report 2018, Investment and New Industrial Policies. 2018.
6.
Forum WE. Deep Shift Technology Tipping Points and Societal Impact. WEF: Geneva. 2019;7.
7.
Xu M, David K, J. The Fourth Industrial Revolution: Opportunities and Challenges. International Journal of Financial Research. 2018;9(2).

Citation

Article metrics

Google scholar: See link

The statements, opinions and data contained in the journal are solely those of the individual authors and contributors and not of the publisher and the editor(s). We stay neutral with regard to jurisdictional claims in published maps and institutional affiliations.