×
Home Current Archive Editorial board
News Contact
Review

ПРИМЕНА МОДЕЛА ЗА ПРОЦЕНУ БАНКРОТА У РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ

By
Саша Стевановић
Саша Стевановић

Сектор за инвестиционе послове, Пензијски Резервни фонд Републике Српске Бања Лука Bosnia and Herzegovina

Abstract

Модел за процену ризика друге уговорне стране у Републици Српској могуће је користити. Различити модели користе различите претпоставке.  Оцену колико је модел добар у предвиђању врши се на основу исхода појаве која се предвиђа и њеног кретања у будућности. Често се у пракси дискусије воде о томе које се претпоставке користе у моделима и на основу ови дискусија модели се одбацују или прихватају. Досадашња искуства привредних друштава у Републици Српској указују да се модели могу користити, а њихово тестирање је могуће, мада у ограниченом обиму. Највећи искорак у процени ризика друге уговорне стране на нашим просторима учиниле су банке. У наредном периоду за очекивати је да ће поред банака ризику друге уговорне стране већу пажњу посвећивати привредна друштва и државне институције.

References

1.
Altman EI, Hotchkiss E. Corporate Financial Distress and Bankruptcy: Predict and Avoid Bankruptcy Analyze and Invest in Distressed Debt. 2006;
2.
Standard, Poor’s C. In: Adjusted Key US & European Industrial and UtilityFinancial Ratios (RatingsDirect. 2010.
3.
Arnaud de Servigny Olivier Renault, Measuring and Managing Credit Risk. 2004.
4.
2014;
5.
6.

Citation

Article metrics

Google scholar: See link

The statements, opinions and data contained in the journal are solely those of the individual authors and contributors and not of the publisher and the editor(s). We stay neutral with regard to jurisdictional claims in published maps and institutional affiliations.